Projekt č.4
Projekt

Rizika přenosu pyrrolizidinových a tropanových alkaloidů do potravního řetězce


Garant: prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc.

únor 2023

Souhrn

TA i PA jsou toxické látky pro člověka a je stále nutné shromažďovat data o jejich výskytu v potravinách. Některé „rizikové“ komodity mohou pravidelně podporovat expozici konzumentů těmto látkám a ohrozit tak jejich zdraví. Vyhodnocená data a závěry z ÚAPV na VŠCHT v Praze je možné shrnout následujícími odstavci s porovnáním s vědeckou literaturou.

U bylinných čajů byla zaznamenána vysoká incidence výskytu PA (51 z 98, 52 %), většina pozitivních vzorků však naměřenými koncentracemi vyhověla maximálním limitům stanoveným současnou legislativou EU. I tak je nutné nadále sledovat tyto potraviny, protože dle dostupných dat je i přes nízké koncentrační hladiny stále přítomný nezanedbatelný koktejl různých PA ve většině vzorků. Koktejlový efekt těchto sloučenin není dostatečně prozkoumán. Také dle dostupné literatury bylinné čaje vykazují významnou incidenci TA, koncentrační hladiny jsou u většiny pozitivních vzorků toxikologicky nevýznamné.

V případě koření dominují dva výrazněji kontaminovaní zástupci, římský kmín a oregano. Naměřená data, hlášení v systému RASFF a publikovaná hodnocení jasně poukazují na stále alarmující obsahy PA v tomto koření. V oreganu byly v posledních letech nalézány koncentrace (sumy PA) v pozitivních vzorcích od 13 do 34 860 µg/kg. Po přijetí nového maximálního limitu s platností od 1. 7. 2022 je možné sledovat snížení celkové kontaminace PA u oregana. Nadále je však nutné monitorovat toto koření pro stále velké množství analytů detekovaných ve většině vzorků. Vzorky římského kmínu nepředstavovaly významné riziko pro konzumenta, stanovené koncentrace nejsou však zanedbatelné.

Pseudoobilné výrobky vykazovaly poměrně nízkou míru incidence z pohledu TA, PA nebyly detekovány. I přes pozitivitu 8,6 % byl v jednom vzorku nalezen atropin na hladině 31 µg/kg. Tento nález již představuje riziko pro konzumenta (s přihlédnutím k velikosti porce konzumované spotřebitelem). V průběhu technologického zpracování surové pohanky v mlýně byl zaznamenán pokles koncentrace atropinu. Ten byl sledován v odpadní směsi obsahující slupky. V neposlední řadě byla při pečení sušenek z kontaminované pohankové mouky sledována degradace původních TA z 50 %. Detekovány byly degradační produkty jako apoatropin a aposkopolamin, které jsou ve starších studiích popisovány jako pravděpodobně více toxické než původní atropin a skopolamin. Tyto informace nejsou však relevantně podloženy studiemi z posledních let a je nutné provést jejich široké zhodnocení vědeckými komisemi.

Soubor autentických medů a medů z tržní sítě byl z pohledu TA vyhodnocen jako bezpečný a koncentrace TA jako nevýznamná. Mezi analyzovanými vzorky však obsahovalo 33 % z nich alespoň jeden PA, který byl detekován. Nejvyšší koncentrace byly stanoveny u medů, které pocházely z oblastí s nadměrným výskytem starčku a je tedy možné potvrdit možnou korelaci výskytu starčku a jiných PA produkujících bylin s detekováním vyšších koncentračních hladin PA v medech z těchto oblastí.

Doplňky stravy na rostlinné bázi mohou navýšit expozici spotřebitele jak PA, tak i TA. Vzorek tradiční čínské medicíny s obsahem 152 µg/kg atropinu by mohl představovat riziko pro konzumenta po vyhodnocení ARfD. Dále je nutno uvážit také možnou dietární expozici v kombinaci s dalšími doplňky stravy. Desítky až stovky µg/kg je možné sledovat v bylinných extraktech pro jejich přípravu a přípravu léčiv.

Mezi dalšími komoditami, které bývají kontaminované TA či PA jsou luštěniny, špenát nebo olejnatá semena. TA ve špenátu způsobily v posledních letech několik případů otrav s ohrožením života některých konzumentů. V olejnatých semenech byly nálezy velmi nízké, pro konzumenta nepředstavovaly významné riziko. Problematika špenátu a luštěnin bude studována v následujících měsících.