Projekt č.5
Projekt

Rizika přítomnosti delta-9-tetrahydrokanabinolu v konopných semenech a výrobcích z nich


Garant: prof. Ing. Jana Hajšlová, CSc.

únor 2022

Souhrn

Výskyt kanabinoidů v konopných semenech, olejích a moukách.

I přesto, že konopná semena prakticky žádné fytokanabinoidy přirozeně neprodukují, bývá jejich povrch často kanabinoidy kontaminován, a lze tedy očekávat stopová množství psychotropního Δ9-THC.

Do konce roku 2018 bylo v databázi EFSA zaznamenáno 1547 výsledků analýz potravin na obsah Δ9-THC a dalších kanabinoidů (většina odběrů proběhla po roce 2016). V případě konopných semen se jednalo konkrétně o 354 vzorků, olejů bylo 235 a 143 vzorků mouky, tedy 650 vzorků komodit, pro které jsou již stanoveny maximální limity. Z toho 163 výsledků analýz předložil průmysl a 487 úřední laboratoře.

Maximální obsah Δ9-THC uváděný pro konopná semena v databázi EFSA byl 267 mg/kg. V případě konopného oleje byly maximální nálezy Δ9-THC 33 a 30 mg/kg. Střední hodnota obsahu Δ9-THC v konopné mouce hlášená oficiálními kontrolními laboratořemi byla 443 μg/kg a 470 μg/kg průmyslem, což znamená dobrou shodu. V konopném oleji se střední hodnoty nálezů značně lišily - 881 μg/kg oproti 1 540 μg/kg, rozcházely se i hodnoty zjištěné pro konopná semena 470 vs. 222 μg/kg.

V posledních letech bylo také publikováno několik dalších studií zabývajících se analýzou fytokanabinoidů v konopných semenech a olejích. V rámci ministudie realizované v roce 2022 na Ústavu analýzy potravin a výživy na VŠCHT Praha bylo testováno celkem 10 vzorků konopných semínek a 10 konopných olejů dostupných na českém trhu. Výsledky korespondují s publikovanými daty. V případě konopných semínek se celkový obsah THC pohyboval v rozmezí od 0,15 do 7,04 mg/kg, 2 vzorky překročily maximální limit 3 mg/kg. V případě jednoho vzorku oleje nebyly detekované ani Δ9-THC a Δ9-THCA-A ani žádné jiné fytokanabinoidy. Rozmezí koncentrace celkového THC v olejích bylo od 0,92 – 44 mg/kg a 3 oleje překročily maximální limit 7,5 mg/kg.

Zhodnocení expozice Δ9-THC z dietárního příjmu konopných produktů.

V případě neexistujících legislativních limitů pro obsah Δ9-THC v potravinách se přistupuje k tzv. hodnocení rizika daného produktu, u kterého tato látka byla zjištěna. V souladu s postupy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) se vychází z akutní referenční dávky (ARfD), kterou stanovil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v případě Δ9-THC 1 μg na kilogram tělesné hmotnosti za den. Např. v případě osoby s hmotností 70 kg by denní příjem Δ9-THC by neměl překročit 70 μg.

Zajímavé výsledky přinesla německá studie Drägera a kol. (2022), která se zabývala výskytem a potenciální expozicí německých konzumentů Δ9-THC. Autoři shromáždili výsledky analýz 511 vzorků (čaje, semínka, oleje, doplňky stravy a nealkoholické nápoe) získané v průběhu 14 let (od roku 2008-2021). V rámci této studie bylo analyzováno celkem 93 vzorků konopných semen a naplnění ARfD bylo pro průměrnou konzumaci této komodity v Německu odhadnuto na 12 % (počítáno z průměrné hodnoty nálezů Δ9-THC). Je ale třeba zmínit, že maximální nalezená koncentrace Δ9-THC v konopných semínkách byla až 196 mg/kg, což odpovídá naplnění ARfD z 560 %. V případě konopných olejů (137 vzorků) byl denní příjem vypočtený z mediánu koncentrací Δ9-THC pro průměrného konzumenta a průměrnou spotřebu oleje naplněna ze 70 %. V případě výpočtu založeného na průměrné koncentraci Δ9-THC (aritmetický průměr) byla ARfD naplněna z 219 %. Nejvyšší nalezená koncentrace Δ9-THC konopném oleji byla 232,8 mg/kg. Z pohledu časového trendu koncentrací Δ9-THC v testovaných konopných produktech, studie prokázala ve sledovaném období (2008-2021) jejich pokles.

Kladar a kol. (2021) hodnotili možnou expozice různých věkových skupin konzumentů na základě dat získaných stanovením celkového THC, CBD a CBN v 46 vzorcích různých potravinářských produktů na bázi konopí, konkrétně šlo o konopný olej, konopný protein, neloupaná a loupaná konopná semínka, konopné cukrovinky, alkoholické produkty s obsahem konopí a konopné čaje. V případě dospělé osoby o hmotnosti 70 kg by v případě ´běžné´ konzumace konopného oleje 75 % vzorků, pokud by nebyl uvažován pouze Δ9-THC, ale „celkový“ Δ9-THC, by překročilo příjem 1 μg/kg tělesné hmotnosti odpovídající hodnotě ARfD. Při konzumaci konopného proteinu by byla expozice v rozmezí 0,8 – 1,2 μg/kg tělesné hmotnosti, k překročení ARfD by došlo u 20 % vzorků, v případě konopných semen (loupaných i neloupaných) šlo o 10 % vzorků. Při hodnocení nálevu konopného čaje se „celkový“ obsah Δ9-THC u čtyř z pěti produktů pohyboval v rozsahu 0,04 – 0,2 μg/kg tělesné hmotnosti, zatímco u jednoho čaje by expozice byla mimořádně vysoká, 8,7 μg/kg tělesné hmotnosti. U alkoholických nápojů by k překročení ARfD nedošlo u žádného produktu. Grafické znázornění uvedených odhadů pro všechny věkové kategorie je uvedeno na následujícím grafu.