Projekt č.4
Projekt

Přehled přípravků registrovaných na ochranu zeleniny v okolních zemích a náměty na rozšíření registrace v ČR


Garant: prof. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., Ing. Tereza Horská, Ph.D.

říjen 2024

Souhrn:

V ČR je registrován proti škodlivým organismům v polní zelenině nižší počet přípravků (účinných látek) než je registrován v okolních zemích. Přitom v EU rychle ubývá počet registrovaných účinných látek přípravků do zeleniny. Řada účinných látek je uvedena na seznamu pesticidních látek, u kterých se očekává v nejbližších letech v EU ukončení registrace. Tato skutečnost omezuje konkurenceschopnost pěstitelů zeleniny v ČR. Pěstitelé v ČR mají omezenou možnost uplatňovat zásady integrované ochrany rostlin, zejména antirezistentní strategie, a to vede ke zvýšeným ztrátám na výnosech a často také ke snížení kvality produkce. Cílem studie je evidovat účinné látky přípravků, které jsou do konkrétní zeleniny v ČR registrovány a dále takové, které sice nejsou v ČR registrovány, ale jsou registrovány v sousedních státech (Spolková republika Německo, Rakousko a Polsko). V seznamu registrovaných účinných látek a přípravků jsou uváděny jejich základní charakteristiky: druh zeleniny (nebo skupina plodin zeleniny), do které je přípravek registrován, aplikační dávky (nebo rozmezí dávek), ochranná lhůta a země, kde je účinná látka nebo přípravek registrován. U účinné látky je vyznačeno, zda je v seznamu účinných látek, které bude třeba nahradit (a kdy se očekává, že její registrace skončí). Seznamy pesticidů jsou uvedeny v příloze studie a členěny na herbicidy, fungicidy a zoocidy. V komentářích k seznamům pesticidů jsou popsány účinné látky povolené v zahraničí do dalších druhů zeleniny. Z těch je možné vybrat a navrhnout vhodné účinné látky k rozšíření registrací pro menšinové použití v ČR. U fungicidů a zoocidů jsou v příloze studie k účinným látkám s vybranými přípravky doplněny škodlivé organismy, proti kterým byly v zahraniční registrovány.

Chemická ochrana rostlin zůstává i nadále významným nástrojem pro regulaci škodlivých organismů při pěstování polní zeleniny. V posledních letech došlo k rozšíření registrací pro menšinové použití Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). Povolování menšinového použití se řídí Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 ze dne 21. října 2009 o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a o zrušení směrnic Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS. I přes zrychlenou registraci řady přípravků pro menšinové použití, nabízí registry přípravků na ochranu rostlin (POR) z okolních zemí (Polsko, Spolková republika Německo a Rakousko) náměty pro povolení účinných látek pesticidů do dalších, zejména okrajově pěstovaných plodin.

Předložená studie mapuje POR povolené do širokého spektra polní zeleniny (mimo brambor) do konce 08/2024 v České republice a doplňuje je vybranými registracemi POR z Rakouska, Polska a Spolkové republiky Německo (SRN). Přípravky na ochranu rostlin povolené do zeleniny pěstované ve sklenících a fóliovnících nejsou v této studii zahrnuty. U Přípravků registrovaných pro použití do fazolu a hrachu byly vybírány jen ty, u kterých bylo v registrech uvedeno, že je lze použít v porostech určených pro sklizeň v čerstvém stavu. Do studie byly zařazeny přípravky aplikované postřikem, případně zapravované do půdy. Přípravky určené k moření osiva a ošetření vzcházejících rostlin proti škodlivým organismům nebyly do studie zahrnuty.

Při vytváření tabulky herbicidů se vycházelo z botanického zařazení jednotlivých druhů zeleniny, ale bylo také přihlédnuto k účelu pěstování, tedy zda je daná zelenina sklizena pro kořen, listy, či plody. V tabulkách S1 a S2 v příloze jsou souhrnně uvedeny herbicidy bez ohledu na způsob zakládání porostů pěstování (seté i vysazované porosty). Vyčleněny byly pouze herbicidy (pendimethalin v Rakousku a Polsku) určené do porostů tykvovité zeleniny pěstované na plastových mulčích. V tabulkách (S1-S6 v příloze) je shrnuto použití herbicidů (H), fungicidů (F) a insekticidů (I) do polní zeleniny podle registrů POR České republiky a vybraných okolních zemí. Zelenina byla rozdělena do základních skupin s nejvýznamnějšími druhy zeleniny bez ohledu na botanické zařazení.

Soubory ke stažení

VVFaZP_studie_4-2024_Pripravky.pdf